JAK WYBRAĆ KOMPUTER NURKOWY?

Nurkowie często pytają swoich instruktorów nurkowania „który element ekwipunku nurkowego powinienem kupić w pierwszej kolejności?” Odpowiedź na to pytanie najczęściej jest jedna „Komputer Nurkowy!” Jest to sprzęt który zapewnia Ci nurkowanie w sposób kontrolowany i bezpieczny. Większość elementów sprzętu nurkowego bez trudu wypożyczymy w każdym centrum nurkowym. Niestety w wielu miejscach na świecie centra nurkowe nie posiadają komputerów nurkowych do wypożyczania i jesteśmy wtedy zdani na korzystanie z archaicznych już tabel nurkowych skracających mocno czas pobytu pod wodą lub co znacznie gorsze używanie komputera nurkowego wspólnie z partnerem nurkowym lub naszym przewodnikiem (czego jak wiemy kategorycznie nie należy robić!). Każdy z nas powinien mieć zatem swój własny komputer nurkowy z którym jest dobrze obeznany, dzięki czemu bez trudu może kontrolować jego wskazania i odpowiednio na nie reagować.
Często mówi się nawet że komputer nurkowy jest „najlepszym przyjacielem nurka”, pytanie jednak brzmi:
Jak wybrać ten Najlepszy dla nas Komputer Nurkowy?

Jeśli szykujemy się do wyboru najlepszego dla nas komputera nurkowego w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć kilka ważnych czynników, które mogą znacząco wpłynąć na naszą ostateczną decyzję:

1. POZIOM WYSZKOLENIA / DOŚWIADCZENIA NURKA

Generalnie chodzi o to jakie mamy doświadczenie nurkowe oraz jakiego typu nurkowania będziemy wykonywać. Niestety często nurkowie sugerują się przy zakupie tym jakiego komputer nurkowego używa ich kolega lub instruktor nurkowania, co często kończy się zakupem komputera nurkowego który jest dla nas zbyt skomplikowany, a co za tym idzie gubimy się w gąszczu jego opcji i ustawień.

Komputery nurkowe dla początkujących nurków rekreacyjnych

Nurkom początkującym poleca się używanie prostych komputerów nurkowych które są łatwe w użyciu, mają duży i czytelny wyświetlacz. Kiedy zaczynamy swoją przygodę z nurkowaniem jesteśmy zbyt zajęci najprostszymi czynnościami jak komfortowe oddychanie czy utrzymywanie właściwej pływalności i kierunku. Komputer musi nam zatem szybko dostarczać najważniejsze informacje w bardzo przejrzysty sposób abyśmy nie tracili zbyt wiele czasu na jego obsługę i nie byli nadmiernie odciągani od pozostałych podwodnych czynności. W przyszłości gdy Twoje umiejętności wzrosną i będziesz potrzebował/a bardziej zaawansowanego komputera, dostosowanego do wymagających nurkowań, wtedy Twój dobrze już poznany pierwszy komputer będzie świetnie nadawał się do roli komputera zapasowego (backupowego), co jest bardzo zalecanym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Komputery nurkowe dla zaawansowanych nurków rekreacyjnych

Potrzeby nurków zaawansowanych znacznie różnią się od tych podstawowych. Na tym etapie możemy też sobie pozwolić na bardziej skomplikowany komputer nurkowy dostarczający nam dodatkowych informacji o parametrach nurkowania i otaczającego nas środowiska. Często komputery takie pozwalają nam również na dostosowanie wyświetlanych danych w zależności od naszych osobistych preferencji. Często używaną funkcją staje się obsługa gazów innych niż powietrze czyli możliwość użycia Nitroxu, co jest szczególnie cenne przy intensywnych wyprawach nurkowych typu „safari”. W niektórych modelach komputerów możliwe jest też wyświetlanie poziomu zużycia gazu w butli przy użyciu dodatkowego Transmitera bezprzewodowego. Przydatną funkcją jest też elektroniczny kompas sprawiający że nasz komputer staje się jeszcze bardziej wszechstronnym urządzeniem.

Komputer nurkowy dla nurków technicznych

Z założenia modele komputerów nurkowych dostosowane do nurkowań technicznych są najbardziej zaawansowane i rozbudowane. Poza podstawowym zestawem funkcji występującym w każdym komputerze nurkowym mają one możliwość ustawienia nurkowań na różnych mieszankach gazowych w tym na Nitroxie i Trimixie, z jednoczesną możliwości przełączania się między kilkoma różnymi gazami w trakcie nurkowania.

2. CZYTELNOŚĆ POD WODĄ

Na łatwość odczytu wskazań komputera pod wodą wpływa kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest wielkość ekranu komputera i wielkość wyświetlanych cyfr ale równie istotny jest rodzaj matrycy i jej podświetlenia. Obecnie popularne stają się komputery nurkowe z kolorowymi wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości jak SUUNTO D5 czy MARES GENIUS.

3. ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Niektóre komputery nurkowe są po prostu bardziej intuicyjne w obsłudze niż pozostałe. Jeśli zatem chcemy poświęcić więcej czasu na nurkowanie, zamiast wertować instrukcje obsługi w poszukiwaniu interesujących Nas funkcji, jest to czynnik który zdecydowanie powinniśmy rozpatrzeć przy wyborze naszego wymarzonego komputera nurkowego. Jednym ze sposobów sprawdzenia wybranego przez Nas komputera nurkowego jest zapoznanie się z opiniami innych nurków. Jeśli większość użytkowników wspomina o trudnościach w konfiguracji i zmianie funkcji w danym komputerze nurkowym jest to dla nas sygnał, że może powinniśmy ponownie przemyśleć wybór właśnie tego modelu.

4. ŚRODOWISKO

Ważnym czynnikiem o którym często się zapomina jest również środowisko w jakim będziemy używać naszego komputera nurkowego. Jeśli zakładamy iż chociaż część naszych nurkowań odbywać się będzie w zimnych wodach, powinniśmy rozważyć zakup komputera nurkowego z dużymi przyciskami zapewniającymi łatwość obsługi nawet w grubych rękawicach.

5. WYGLĄD / STYL

Pod względem wyglądu i rozmieszczenia komputery nurkowe możemy podzielić na dwa główne grupy:

1. Pierwsza to tzw. konsole czyli komputer nurkowy połączony z manometrem i opcjonalnie również kompasem w jednym zintegrowanym panelu na końcu węża wysokiego ciśnienia. Rozwiązanie to jest już mało popularne głównie przez nieopływowe kształty, dlatego nie będziemy poświęcać mu tutaj większej uwagi.

2. Druga grupa to nadgarstkowe komputery nurkowe, dające większą swobodę ruchów i dzięki którym wyświetlane dane są zawsze „w zasięgu ręki” 🙂 Grupę tą możemy jeszcze podzielić na dwie podgrupy czyli na klasyczne komputery nadgarstkowe i komputery tzw. „zegarkowe” które od niedawna zagościły na ryku sprzętu nurkowego. Te pierwsze charakteryzują się większymi gabarytami w tym wyświetlaczem, natomiast drugie są często używane nie tylko w nurkowaniu ale również na co dzień jako wielofunkcyjny zegarek dający też właścicielowi możliwość zaznaczenia swojej przynależności do środowiska nurkowego.

3. Jako ciekawostkę podamy też trzecią grupę komputerów nurkowych która jest dość mało znana gdyż ogranicza się głównie do zastosowania w bardzo zaawansowanych nurkowaniach technicznych i rebreatherowych (aparaty o obiegu zamkniętym tzw. CCR). Komputery te wyświetlają parametry nurkowe bezpośrednio w polu widzenia nurka dzięki czemu nurek nie traci kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Takie komputery nurkowe montowane są bezpośrednio w maskach nurkowych lub na automatach oddechowych jak np. model SHEARWATER NERD 2.

6. INTEGRACJA Z TRANSMITEREM

Coraz częściej komputery nurkowe posiadają opcja podłączenia bezprzewodowego Transmitera. Jest to nadajnik połączony z I stopniem automatu oddechowego wysyłający sygnał do komputera o stanie zużycia gazu w butli nurkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz komputer nurkowy staje się głównym narzędziem do kontroli wszystkich parametrów naszego nurkowania. Niektóre modele komputerów nurkowych został wzbogacone również o funkcję przewidywania czasu jaki nam pozostał do końca nurkowania w oparciu o indywidualne zużycie powietrza. Pamiętajmy jednak że nierozsądne byłoby całkowite pozbycie się z naszego automatu oddechowego klasycznego manometru, który zapewnia nam bezpieczeństwo odczytu ilości zużytego gazu, nawet w sytuacji awarii komputera czy transmitera.

7. BUDŻET

Jednym z ważniejszych czynników dla większości z nas jest oczywiście cena naszego komputera nurkowego. Nikt z nas przecież nie lubi przepłacać. Pierwszym sukcesem jest już trafienie na stronę naszego sklepu internetowego Komputery-Nurkowe.pl gdyż jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie Wam najniższych na rynku cen za komputery nurkowe oraz zawsze darmowej wysyłki kurierskiej zamówionych u nas produktów.

Wybierz walutę
PLN Złoty polski
EUR Euro